Putování sklem

8.listopadu; 10-17h

Program Putování sklem ukáže nejen studentům, že sklo je krásný a hravý materiál. Mezinárodní výstava prezentuje práce čerstvých absolventů sklářských škol celého světa od Mexika po Japonsko a žáci zjistí, co všechno se dá se sklem dělat. Poučí se o jeho vlastnostech a poznají jeho různé podoby od užité formy po uměleckou.

Kurátor výstavy Milan Hlaveš představí vybraná díla a jejich příběhy, které jsou zároveň příběhem autorů samotných. Dílo pak „opouští tvůrce a žije vlastním životem“. Profesor Martin Hlubuček ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě budou hovořit o sklářských technikách a odpovídat na Vaše dotazy. Sami si pak můžete hledat vlastní příběh jednotlivých objektů.

V druhé části výstavy Cherchez la femme budete mít možnost se seznámit s velkou sklářskou dvojicí Libenský – Brychtová, uvidí jejich unikátní vitráž vyrobenou speciálně pro kapli Jiřského kláštera nebo se dovědí, že právě pan profesor Libenský je autorem pláště Nové scény Národního divadla průkopníkem v chápání barvy a vnitřního světla v uměleckém skle.

V druhé části si budete moci „zkusit tvůrčí proces“. Ukážeme vám foukání skla v Rajském dvoře kláštera a zájemci tak budou mít možnost si vyfouknout a odnést domů identický vlastnoručně vyrobený skleněný objekt. Na konci celého programu můžete „vstoupit do skla“ procházkou v objektu skleněné Pyramidy, která vznikla speciálně pro tuto výstavu.