2013

210x99_1

“5. ročník ceny Stanislav Libenský Award je určen mladým sklářským umělcům z celého světa

Královský letohrádek na Pražském hradě

20.9. – 1.12.2013

V roce 2013 Pražská galerie českého skla již po páté vyhlašuje cenu Stanislav Libenský Award. Soutěž je určena mladým umělcům z celého světa, absolventům bakalářského nebo magisterského studia, kteří ve své závěrečné práci použijí sklo. Iniciátorem a hlavním pořadatelem soutěže je Pražská galerie českého skla. Spolupořadateli jsou Správa Pražského hradu a Uměleckoprůmyslové museum v Praze.

O cenách rozhodne mezinárodní porota v níž letos zasednou významní odborníci z oboru skla jako je ředitel Evropského muzeum moderního skla v německém Coburgu Sven Hauschke, newyorský galerista Douglas Heller, vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v UPM Milan Hlaveš, český sklář a pedagog působící především ve Spojených státech Martin Janecký, emeritní profesorka z anglické university v Sunderlandu Sylva Petrová a nizozemská novinářka specializující se na sklo Angela van der Burght.

Hlavní cenou je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Vítěz má jedinečnou možnost tvořit na mezinárodním poli, setkat se zahraničními kolegy a sbírat tak cenné zkušenosti pro svou praxi.

Druhou cenu udělí sklárna Ajeto, kde bude výherci nabídnuta možnost týdenní stáže. Dále pak první tři ocenění budou moci postoupit svá díla do aukce skla, pořádané aukční síní Dorotheum na podzim tohoto roku. Sklárna Moser udělí zvláštní cenu za jedinečný design a kvalitní řemeslné provedení díla.