Workshop s Kolektiv

kolektiv_web

Sklářský výtvarník Jan Janecký a rytecký mistr Jaroslav Šára na místě – v Královském letohrádku na Pražském hradě v prostorách výstavy Stanislav Libenský Award – předvedli uměleckou řemeslnou práci.

Návštěvníci si mohli sami v neděli 17.11.2013 mezi 13h-18h, vyzkoušet malbu a rytí na skleněné objekty. Poutavou formou se tak detailněji seznámily s těmito technikami a dozvědeli se řadu zajímavých informací o skle a jeho vlastnostech, způsobu jeho zpracování a zušlechťování, které má v Novém Boru několikasetletou tradici.

Dva přední sklářští řemeslníci z novoborských ateliérů KOLEKTIV, sklářský výtvarník Jan Janecký a rytecký mistr Mgr. Jaroslav Šára, Dis. návštěvníkům výstavy předvedli na místě uměleckou řemeslnou práci. Podívat se i sami vyzkoušet si mohli účastníci výstavy malbu a rytí na skleněné objekty. Během těchto praktických ukázek měli návštěvníci možnost seznámit se detailněji s těmito technikami i po teoretické stránce. Oba umělečtí řemeslníci rádi zodpovědeli všechny dotazy týkající se skla a jeho vlastností, způsobu jeho zpracování a zušlechťování, které mají v Novém Boru několikasetletou tradici.

Ateliéry KOLEKTIV založila nastupující mladá generace sklářských výtvarníků a řemeslníků v Novém Boru a úspěšně tak navazuje na tradici regionálního sklářství, které promítá do současného pojetí výtvarného umění a designu. V nově zrekonstruovaných prostorách bývalého Výzkumného ústavu užitkového skla nabízí pod jednou střechou kompletní portfolio sklářských řemesel – skladbu vitráží, lehané a spékané sklo, brus, rytí i malbu na sklo

Díky spolupráci s předními designéry a špičkovému technickému zázemí nabízí KOLEKTIV svým partnerů, klientům, umělcům a designérům, hledajícím profesionální řemeslné zázemí, unikátní možnosti při tvorbě skleněných děl, světelných plastik a dalších objektů pro privátní architekturu i veřejný prostor. Mezi poslední realizace patří autorské vitráže v markvartickém kostele na Děčínsku, práce na skleněných Haute Cotoure šatech a lustru Blanky Matragi , 3-metrová skleněná socha „Bojovníka“, která vítá návštěvníky města Nový Bor nebo velkoplošná světelná instalace Crystal Growth, která zdobí multifunkční dům v Amsterdamu.