2014

ctverec_SLA14_JPG

Stanislav Libenský Award 2014 představí ta nejlepší díla mladých sklářských umělců a designérů z celého světa

Art Salon S, Tančící dům

19.9.-14.12.2014

Prestižní mezinárodní soutěžní výstava skla pro studenty vysokých uměleckých škol Stanislav Libenský Award, jediná na světě, do které se mohou hlásit pouze čerství absolventi, vstupuje do šestého ročníku. Věhlas a renomé soutěže rok od roku stoupá, stejně jako zájem účastníků a odborné i laické veřejnosti. Letos se přihlásil rekordní počet mladých umělců z mnoha zemí, poprvé například z Rumunska, Kanady nebo Indie.

O vítězích bude rozhodovat porota ve složení: Alena Matějková (ČR) – sochařka, výtvarnice a návrhářka skla, Amy Schwartz (USA) – pedagožka a členka hlavního týmu Corning Museum of Glass, Ašot Haas (SK) – mladý úspěšný autor, jehož tvorba osciluje mezi designem, sochařstvím a sklářským výtvarnictvím, Krzysztof Kucharczyk (PL) – historik umění, producent a kurátor řady sklářských výstav, Reino Liefkes (UK) – vedoucí oddělení keramiky a skla ve Victoria & Albert Museum v Londýně. Odborným garantem je Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D., vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které je partnerem výstavy.

Hlavní cenou je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA.

„Tato prestižní mezinárodní akce představuje nejnovější trendy v umění prostřednictvím prací mladých nadějných umělců. Svěží přístup, rozmanitost, mladistvé nadšení a krása použitého materiálu jsou devízami, které jistě zaujmou široké návštěvnické publikum i experty,“ zve odborný garant výstavy Milan Hlaveš.

Součástí mezinárodní výstavy skla Stanislav Libenský Award tradičně bývá prezentace některého ze stěžejních děl autorské dvojice Stanislav Libenský – Jaroslava Brychtová. Výstavní premiéry se letos dočká plastika Červená hlava II, tvarově pozměněný koncept díla vzešlého z pobytu tvůrců v USA. Pro autory se dílo stalo natolik výjimečným, že se ho rozhodli zařadit mezi své archivní práce a zůstalo tak trvale uloženo v rodinném depozitáři. Návštěvníci mohou tento jedinečný objekt vidět vůbec poprvé.