Vítězové

I. Stanislav Libenský Award 2014 získala instalace Munchies Michaely Mertlové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Autorka ve své práci nejen využívá různé techniky zpracování skla, ale přichází i s detailní prezentací svého díla, čímž oslovila mezinárodní porotu. Metafora mezi hravou a zábavnou žvýkačkou a pečlivě opracovaným kovem je zajímavá nejen pro odborné oko. Její objekt působí spolu i zvlášť. Objekty na sebe reagují, ale jsou silné také jednotlivě.

M.Mertlova_Munchies_SLA14_1

II. Stanislav Libenský Award 2014 bylo uděleno australské účastnici Saře Hellsing, která se do soutěže přihlásila s dílem Moments Passed. Instalace a dílo všeobecně navozuje vzpomínání a minulost, jejichž využití bylo jedním z vysoce hodnocených prvků. Jde o mimořádně detailní práci, přinášející pocit blízkého kontaktu, zachycení dávného momentu v paměti a návrat do dávných časů. Objekty na první pohled z dálky vypadají jako kamínky, přitom jsou to pečlivě opracovaná sklíčka „téměř jako talismany“, dodává porota.

S._Hellsing_Moments Passed_SLA14_2

III. Stanislav Libenský Award 2014 obsadila Zuzana Kubelková z České republiky a její My Chemical Romance. Plastika je měnícím se dílem, které podle slov předsedy poroty přináší jistou ženskost, přitom je také ztělesněním exaktního a přísného v podobě využití ryze chemického materiálu. Měnící se hmota v plastice může být také chápána jako metafora neustále se měnících a přetvářejících se vztahů. Oceněný objekt působí silně technicky, navzdory tomu zůstává experimentem snažícím se zkrotit přírodu, která si přesto žije svým vlastním životem.

Z._Kubelkova_My Chemical Romace_SLA14_3