2015

SLA_WEB

Prestižní mezinárodní sklářská výstava Stanislav Libenský Award 2015

21.  října  2015  –  3. ledna  2016

ZIBA Muzeum současného skla

Na letošním sedmém ročníku mezinárodní sklářské soutěžní výstavy Stanislav Libenský Award, mohou návštěvníci vidět vedle laureátů cany i  díla dalších 37 mladých autorů z celého světa.

Předseda poroty Florian Hufnagl, bývalý ředitel celosvětově největšího muzea designu – Die Neue Sammlung v Mnichově – zhodnotil letošní ročník slovy: „Byl jsem ohromen různorodostí vystavených děl. Objekty v letošním finále ukazují, jaké možnosti nabízí práce se sklem. I tradiční materiál může dostat nový pohled. Je důležité mít zde v Praze takovouto výstavu; v zemi, která je významná svou sklářskou minulostí a jistě i budoucností.

Letošní první místo získala Tami Ishida (Japonsko) – dílo Cups (Poháry).  Její poháry sice působí tradičním dojmem, při bližším pohledu však zjistíme, že se v nich snoubí několik historických i technologických vlivů. Ačkoli práce s tradicí patří mezi ty nejcitlivější, autorce se podařilo zachovat odkaz na tradici a přitom vytvořit něco nového. Její práci charakterizuje perfektní technika a originální barevnost, z díla vyzařuje určitá vznešenost a duchovní energie.

Druhé místo získala Walaa Hamza (Egypt) – dílo Time for Lunch (Čas oběda). Tento důvtipně prezentovaný košík se skleněnou čerstvou zeleninou je všední, a přesto naprosto neočekávané dílo. Dobře zvolené materiály společně s technikou pâte de verre vytvářejí skvělou kombinaci „chuti“ skla a příležitost k poškádlení přátel.

Třetí místo získala  Chieko  Sasaki  (Japonsko) – dílo Iridescent  Clouds  Dragon (Duhový oblačný drak). Drak je mytologickým zvířetem a stejně působí i tento objekt. Je nadčasový, jako by pocházel z minulosti a současně byl výrazem budoucnosti. V tomto díle je cosi oslavného – ukazuje a zároveň i přenáší radost z řemesla na všechny ostatní.

Letošní rok byly uděleny také dvě zvláštní ceny:

Zvláštní cenu Corning Museum of Glass získala Lena Feldmann (Německo) – dílo Eighty-nine x 0 (Osmdesát devět x 0).

Zvláštní cenu za design aukční láhve Pilsner Urquell získala Lenka Husárková (Česká republika) – dílo „Frothy Crown“(Pěnová koruna).

V letošní porotě usedli: Ivana Šrámková (CZ), sklářská výtvarnice a žákyně Stanislava Libenského; Lene Tangen (NO), sklářská výtvarnice, konzultantka norského Národního muzea, účastnice Stanislav Libenský Award 2011; Florian Hufnagl (DE), dnes již bývalý ředitel celosvětově největšího muzea designu – Die Neue Sammlung v Mnichově; Ivo Křen (CZ), historik a kurátor Východočeského muzea v Pardubicích; Jean-Luc Olivié (FR), hlavní kurátor kolekce skla v Musée des Arts Décoratifs v Paříži.

Odborným garantem výstavy je Milan Hlaveš, vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Architekti z 0,5 Studia Pavel Nový a Vít Svoboda se postarali o design letošní výstavy.