Porota

Karen LaMonte je americká umělkyně známá sochami, které tvoří v životní velikosti z keramiky, bronzu, železa, mramoru nebo litého skla, a také velkoformátovými monotypy a fotografiemi. Bez ohledu na to, který materiál zrovna používá, LaMonte se zaměřuje na ústřední témata krásy a ztráty. Zkoumá křehkost lidského bytí optikou krejčovského řemesla a odívání. V letošním roce byla pozvána, aby vystavovala na benátském bienále. Několik jejích soch z cínového bronzu a skla, které jsou součástí nedávno vzniklého cyklu s názvem Nokturna, je vystaveno v Palazzo Franchetti. Do Prahy přijela Karen LaMonte v roce 1998 na Fulbrightovo stipendium. V současné době žije a pracuje v Evropě.

Mária Gálová je ředitelkou společnosti Dorotheum, největšího aukčního domu v ČR s uměleckými předměty a starožitnostmi. Vystudovala přírodní vědy na univerzitě v Košicích. V roce 1994 nastoupila na Správu Pražského hradu, kde působila jako ředitelka programového odboru. Pod jejím vedením probíhaly desítky výstavních, hudebních a divadelních projektů Hradu, jako například Struny podzimu, Letní shakespearovské slavnosti nebo výstava Bořka Šípka designnomad. Za svůj největší manažerský úspěch považuje řízení největšího kulturního projektu v ČR-Deset století architektury. V roce 1998 získala titul MBA na Sheffield Hallam University. Od roku 2003 vede českou pobočku mezinárodní firmy Dorotheum, která byla zřízena císařem Josefem I. v roce 1707 ve Vídni a je vůbec nejstarším, kontinuálně fungujícím aukčním domem na světě. Zaměřuje se na prodej výtvarných děl v širokém časovém spektru – od starých mistrů až po současné autory a jako jediná v ČR se specializuje také na aukční prodej historického a ateliérového skla.

Marta Gibiete, lotyšská sklářská umělkyně, žije a tvoří v Rize. V roce 2005 vystudovala magisterský obor na Umělecké akademii v Lotyšsku. Marta pracuje s různými technikami, nejvíce se proslavila se svou autorskou technikou, tzv. pleteným sklem. Marta tvoří geometrické a současně poetické objekty různých rozměrů. Její vlastní technika, jež vymyslela ještě během studií, ji přinesla dvě mezinárodní ocenění – Young Glass´97 Prize a Jutta Cuny-Franz Memorial Award v roce 1998. Od té doby se Marta účastní mezinárodních výstav v Evropě, jako Glass Context v Dánsku, Coburg Glass Prize v Německu, Mezinárodní bienále skla ve Francii a na samostatných výstavách. Marta tvoří také pomocí zrcadel, kdy se hraje s jejich odrazy a charaktery. Její díla jsou součástí několika muzejních sbírek v Evropě.

Jaroslav Polanecký je vysokoškolský pedagog, historik a teoretik užitého umění a designu. Pracoval na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenickém Šenově. Od roku 1997 působí na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Jako organizátor a kurátor se podílel na řadě sklářských sympozií a výstav. V letech 2008–2015 organizoval mezinárodní soutěž sklářských škol Sanssouci Junior Glass Match.

Jeroen Maes se v roce 2007 podílel jako umělecký ředitel na založení progresivního muzea skla GlazenHuis v belgickém Lommelu. Na základě svých teoretických i praktických znalostí starého i moderního sklářství, jeho koncepce a techniky vytvořil 24 rozmanitých výstav, které konfrontují kvalitní moderní umění a design s unikátním historickým dekorativním a užitkovým sklem, s obrazy, šperky, fotografiemi, videem a performancemi. V roce 2012 Jeroen Maes založil na základě iniciativy nadace Charlotty van der Seijs mezinárodní soutěž sklářského umění a designu „International Glass Prize“, která probíhá jednou za tři roky.

Odborným garantem je Milan Hlaveš,  vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Působil v Národním technickém muzeu v Praze a v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Je spoluautorem více než čtyř desítek výstav, bezpočtu článků do odborných časopisů a členem mnoha soutěžních komisí.